Atrakcje w Rabce-Zdroju i okolicy

Atrakcje

 
Park Zdrojowy
Tężnia Solankowa
Muzeum / Pracownie
Szlaki górskie
Trasy rowerowe
Wyciągi narciarskie
Trasy narciarskie biegowe
Rabkoland
Teatr Lalek Rabcio
Park Linowy
Wieża widokowa
Lodowisko
Rabka-Zdrój to doskonałe miejsce na cztery pory roku!

Zimą śnieg i białe szaleństwo, wiosną i jesienią klimatyczne spacery w otoczeniu barwnej natury, latem zaś trasy rowerowe, strumyki, górskie wędrówki i pełen relaks w luksusowym wydaniu. Ponadto bogactwa natury – solanki.

Masz ochotę na chwilę relaksu?

Polecamy spacer brukowaną ścieżką wzdłuż rzeki Poniczanka. Na spacerowiczów czekają mini-tężnie solankowe z ławeczkami. Możesz wybrać się również na wędrówkę przez potok Pociesznej Wody na Krzywoń czy wręcz obowiązkowy spacer po Parku Zdrojowym – gdzie odpoczniesz w otoczeniu zachwycającej roślinności. Znajduje się tam aż dziesięć ogrodów tematycznych m.in. ogród pnączy, różany, skalny czy wrzosowisko. Każdego roku sadzonych jest ok. 25 tys. kwiatów, a magiczną scenerię nocą tworzą kolorowo podświetlane fontanny. Największą atrakcją parku jest kompleks Pijalni Wód Mineralnych i Tężni Solankowej. Warto skorzystać z dobrodziejstw natury – ich właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Polecamy spacer wokół tężni – pełniącej funkcję inhalatorium na świeżym powietrzu. Wsłuchując się w dźwięk skraplającej się solanki możesz zrelaksować swoje ciało i umysł. Punktem reprezentacyjnym miasta jest Uzdrowisko Rabka, gdzie można skorzystać z  szerokiej gamy zabiegów leczniczych, upiększających i relaksacyjnych z wykorzystaniem solanki.

Poznaj kulturę regionu

Jeśli chcesz poznać bliżej kulturę regionu – Rabka i okolice mają w tym zakresie całkiem ciekawą ofertę: Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, Pracownia Lutnicza Chabówka, Pracownia i galeria malarstwa na szkle w Chabówce, Galeria Ginących Zawodów "Drzewiej" czy Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju. Liczne imprezy folklorystyczne czy regionalne festiwale, cieszą się tu dużą popularnością. Rabka- Zdrój jako miejscowość leżąca w górach, posiada swój niepowtarzalny folklor. Szeroki katalog wydarzeń – nie tylko regionalnych – oferuje Rabczański Amfiteatr. Do Rabki-Zdrój warto wybrać się o każdej porze roku, jednak to latem i wiosną odbywają się największe imprezy tematyczne w tym: Święto Rabczańskiej Solanki, Rabka Festival – Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej, Wakacyjny Festiwal Bajek, Spartakiada Integracyjna Dzieci i Młodzieży jak również impreza rowerowa Puchar Szlaku Solnego.

Stawiasz na aktywny wypoczynek?

Wędrówki czas

Jeśli planujesz wędrówkę trafiłeś doskonale – jesteśmy w końcu u podnóża Gorców i Beskidu Wyspowego. Dla rozpoczynających swoją przygodę z gorczańskimi szlakami polecamy trasę do schroniska na Maciejowej i dalej na Stare Wierchy – można ją pokonać pieszo bądź na rowerze. Warto wybrać się również na Turbacz – największy szczyt Gorców z panoramą na Tatry czy Luboń Wielki. Trasa wiedzie grzbietami górskimi umożliwiając podziwianie otwierających się widoków. Warte polecania szczyty w obrębie Beskidu Wyspowego to również: Mogielica, Ćwilin oraz Śnieżnica. W sąsiednim otoczeniu Beskid Żywiecki i jego duma – Babia Góra na jej szczyt Diablak, można się wdrapać wybierając szlaki o zróżnicowanym stopniu trudności. Gorczański Park Narodowy oferuje również szereg ścieżek przyrodniczych oraz edukacyjnych m.in.: Dolina Gorcowego Potoku, Dolina potoku Jaszcze, Park podworski hrabiów Wodzickich, Partyzancka ścieżka na Turbacz czy Wokół doliny Poręby. 

RoweLove

Rabka-Zdrój i okolice to raj dla miłośników jednośladów: trasy górskie, szosowe i turystyczne. Warte uwagi ścieżki rowerowe tematyczne: Śladami Gorczańskiej Przyrody, Rabkoland, Świat Kolei Retro oraz Tropem Zbójnika Siarki. Jeśli jednak masz ochotę na bardziej wyczynowe trasy ruszaj śmiało – godne polecenia trasy enduro MTB: Mącicielka, Zazdrośnica i Włóczykij, a także oferta Bike Park Kasina. 

Park Zdrojowy i Bulwary

Aktywnie również w Parku Zdrojowym i na Bulwarach – na miejscu możesz skorzystać z różnego rodzaju atrakcji takich jak: Skate i Trial Park, boiska do gry w siatkówkę plażową, kort tenisowy czy wysoka ścianka wspinaczkowa. Na ścieżce zdrowia zainstalowane są ogólnodostępne urządzenia do ćwiczeń, które doskonale sprawdzą się podczas mniej jak i bardziej zaawansowanych treningów. Ponadto w Parku swój początek ma ponad 200-kilometrowy Szlak Papieski.

Zimowe szaleństwo 

Kiedy pokrywa białego puchu przykrywa okoliczne góry na narciarzy i snowboardzistów czeka kilka wyciągów o zróżnicowanych trasach m.in.: Kasinka Ski, Mosorny Groń, Kompleks Beskid Spytkowice, Stacja Narciarska i SnowPark Koninki. Dla zwolenników narciarstwa biegowego i ski-turu doskonałą propozycją będzie 3 km pętli do jazdy stylem klasycznym po Parku Zdrojowym, jak i trasy na Maciejową, Luboń i Stare Wierchy oraz liczne trasy biegowe w obrębie Ostoi Górskiej Koninki i Stacji Narciarskiej Koninki. Dla miłośników freestyleu RabaBang, czyli pierwsza w Polsce całoroczna skocznia treningowa typu Landing Pad.

Dla najmłodszych

Atrakcje Parku

Obowiązkowy punkt programu pobytu w Rabce-Zdroju to oczywiście Park Zdrojowy. To miejsce, którego nie sposób przeoczyć. Większość szlaków turystycznych prowadzi właśnie przez sam park, który oferuje moc atrakcji dla całych rodzin. My jesteśmy tuż obok niego. Co spotkacie na miejscu? Nowoczesne place zabaw, minigolf, siłownię zewnętrzną – dla trochę starszych pociech, miasteczko ruchu drogowego a nawet wypożyczalnię gokartów, którymi można szaleć po wyznaczonych trasach w całym parku. Podczas spaceru warto skorzystać także z atrakcji Rabczańskiego Parku Linowego. W strefie zachodniej parku tzw. słońca znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych i Tężnia Solankowa. Wzmocnijcie swoją odporność spacerując wokół ogólnodostępnej tężni. Solanka, którą będziecie wdychać w postaci aerozolu pochodzi z pobliskiego odwiertu Helena. Park to również doskonałe miejsce, żeby zatrzymać się na pyszne lody i gofry z owocami. Podążając wzdłuż ul. Jana Pawła II dotrzecie na Rabczański deptak. Jest to znakomite miejsce do spacerów i odpoczynku w miłym otoczeniu. Na najmłodszych czekają kucyki, na których można odbyć krótką przejażdżkę lub pozować do pamiątkowej fotografii.

Bajkowe miejsca zabaw i rozrywki

Dolina Trzmiela, Machinarium, Wioska Wikingów a także Muzeum Orderu Uśmiechu oraz Muzeum Rekordów i Osobliwości to tylko niektóre z licznych propozycji Rabkolandu – rodzinnego parku rozrywki. Na uwagę zasługują także Teatry Ruchomych Figur. Moc wrażeń dla dzieci i dorosłych to również znany w całej Polsce – Teatr Rabcio. Przedstawienia są adresowane nie tylko dla dzieci, ale również dorosłych, a wyjątkowo dobrany repertuar towarzyszy licznym podróżom oraz udziałom w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych. Polecamy również wizytę w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce czy w Muzeum Górali i Zbójników – to wyjątkowe miejsce, do którego powinien trafić każdy odwiedzający Rabkę-Zdrój i okolice, również nasi milusińscy. Odkryj wszystkie skarby Muzeum i zdobądź Odznakę Tropiciela Zbójników, bądź wybierz się w niezapomnianą podróż pociągiem retro. Jak już spełniamy dziecięce marzenia to nie możemy zapomnieć o jeszcze jednej ważnej atrakcji. Mowa bowiem o Mikołaju. Odwiedźcie jego pomnik na placu św. Mikołaja. W okresie zimowym w mieście funkcjonuje lodowisko, a w okolicy stok narciarski Chabówka ,,U Żura’’ – odpowiedni na pierwsze przygody z nartami.

Mali odkrywcy natury

Ruszajcie również śmiało na ścieżki: wzdłuż Bulwarów, na Maciejową, czy Krzywoń to trasy, które sprawdzą się nawet dla najmłodszych nóżek. Polecamy wzniesienie Królewska Góra i wieżę widokową na Polczakówce. Z jej najwyższego punktu można podziwiać górskie panoramy – Gorców, Beskidu Wyspowego, Babiej Góry oraz Tatr. Doskonałym pomysłem jest także Leśna Ścieżka Edukacyjna usytuowana niedaleko centrum, na terenie „Uroczyska Krzywoń". Ścieżka przekracza nieco 2 kilometry, a na trasie znajduje się siedem przystanków z ławeczkami.

Zapraszamy do nas!

Dolina Barw to miejsce kolekcji Twoich wspomnień.